Meteņdienas svinības Silakrogā

19. februārī Silakrogā pie Silezera, spītējot putenim un asam vējam, pulcējās prāvs pulciņš Silakroga iedzīvotāju un viesu no tuvākās apkārtnes, lai piedalītos varen jautrā Meteņdienas svinēšanas pasākumā, ko rīkoja biedrība „Cits Silakrogs” sadarbībā ar Zaķumuižas pamatskolu.

Latvieši Meteņus jau izsenis svin laikā, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garākas un kad laiks sāk griezties uz pavasara pusi. Pavasara iestāšanās laikā ir nozīmīgi ar maģiskiem, auglību veicinošiem rituāliem veicināt nākamā gada ražas labu iznākumu. Meteņos kā labas ražas priekšnoteikums ir laišanās ar ragaviņām. Arī Silakrogā gan lieli, gan mazi līksmi vizinājās pa Silakroga pauguraino apvidu. Savukārt Silakroga motociklistu kluba „Black & Rusty” dalībnieki ikvienu aicināja izvizināt ar motociklu pa aizsalušo Silezeru, kā arī baudīt karstvīnu Silezera krastā.

Sanākušie Meteņdienas svinētāji kopīgi sadziedājās, ejot ap ugunskuru, gāja rotaļās, piedalījās auglības rituālā, slidinājās pa Silakroga kalniņiem, dzēra siltu tēju un karstvīnu, ēda pīrāgus, cepa ugunskurā desiņas, našķojās un vienkārši labi pavadīja laiku svaigā gaisā kopā ar ģimeni, radiem, draugiem un kaimiņiem.

Meteņdienas svinībās aktīvi līdzdarbojās Ropažu novada folkloras kopa „Oglīte”, kuras dalībnieki – gan lieli, gan mazi – bija tērpušies maskās. Vilkt maskas uz Meteņdienas pasākumu bija aicināts ikviens, jo tradicionāli masku gājieni, kas aizsākušies vai nu Miķeļos vai Mārtiņos, Meteņos tiek izbeigti – tikai vēl pēdējo reizi jautrās, auglību un svētību nodrošinātājas ķekatas Meteņos dodas no mājas uz māju, veicinot auglību katrā sētā, kur tās iegriežas. Meteņos meitas pārģērbjas par puišiem, bet puiši – par meitām.

Šis bija pirmais nozīmīgais kultūras pasākums Silakrogā, kas tapis pateicoties aktīvajiem Silakroga iedzīvotājiem, kam īpašs paldies par ciemiņu silto uzņemšanu un ieguldījumu pasākuma organizēšanā. Īpašs paldies Kristīnei Ozoliņai, kas aktīvi, pašaizliedzīgi un nerimstoši darbojas gan novada, gan sava ciemata vides uzlabošanā.

Fotogrāfijas var redzēt galerija!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: